سبد خرید
۰ تومان

ترموستات چیست؟

عملکرد آن چگونه است ؟

ترموستات دستگاهی است برای نگه داشتن دمای یک سامانه در یک محدوده مشخص به کار می‌رود. این کار به‌وسیله کنترل شارش انرژی گرمایی به درون یا به بیرون از سامانه صورت می‌گیرد. ترموستات به دو نوع دیجیتال و آنالوگ تقسیم می‌شود.

ترموستات
ترموستات

ترموستات کنترل کننده خودکاری است که برای تنظیم دما در مکان های محدود استفاده می شود و
اصولا آن را به دستگاه های سرد یا گرم ساز همچون یخچال متصل می کنند.

ترموستات با قطع و وصل کردن سیستم دستگاه، فضا را در دمایی که از قبل تنظیم شده است نگه می دارد.

هنگامی که دما از حد مجاز و تنظیم شده بالاتر برود ترموستات مدار برقی دستگاه را قطع می کند و
درصورتی که دما پایین بیاید دوباره مدار را متصل می کند که البته در سیستم خنک کننده ماشین این کار با باز کردن سوپاپ انجام می پذیرد.

 

دستگاه‌ها و سیستم‌های تأسیساتی

ترموستات‌ها در صنعت تأسیسات مکانیکی برای کنترل دمای آب یا هوا در سیستم‌های ایجاد برودت و حرارت به کار می‌روند. رادیاتورها، دیگ‌ها و فن کویل‌ها عمومی‌ترین دستگاه‌هایی هستند که برای کنترل دما از ترموستات استفاده می‌کنند.

در علوم هفتم (دوره اول متوسطه) کمی به دماپا یا ترموستات اشاره شده که برای مثال:

اگر فلزهای مس و آهن در کنار یکدیگر باشند (فلز مس روی فلز آهن باشد)، براثر حرارت فلز مس افزایش حجم بیشتر نسبت به فلز آهن دارد. در نتیجه مس به سمت پایین خم می‌شود.

لوازم خانگی یخچال

ترموستات به معنی Therm(دما) و stat(ثابت) است که برای ثابت نگه داشتن دمای یک محیط یا یک محفظه مانند یخچال طراحی شده‌است که این سیستم کاملاً مکانیکی بوده و به صورت اتوماتیک و بدون دخالت دست دمای داخل آن محیط را تنظیم کرده و به عبارتی نحوه تنظیم دما توسط ترموستات انجام می‌شود که به کمپرسور فرمان قطع و وصل شدن را صادر می‌کند مثلاً زمانی که اهرم ترموستات روی ۶ قرار گیرد تا زمانی که دمای یخچال به ۶ درجه نرسیده‌است ترموستات اجازه کار به کمپرسور را می‌دهد

یک نظر در “ترموستات چیست؟

پاسخ دهید

شانزده − 3 =